Çene Ucu Estetiği Bolu

  Çene ucu estetiği Bolu; çene ucunun belirginleştirilmesi ve kişinin talepleri doğrultusunda şekillendirilmesi için yapılan operasyondur. Bu operasyon hem erkekler hem de kadınlar tarafından yaygın bir şekilde tercih edilmektedir. Alt çene kemiği, yüze boyut kazandıran ve yüzün şeklini belirleyen en önemli dokulardan biridir. Diğer yumuşak dokular, çenenin belirlediği düzlem üzerinden yüzü şekillendirirler. Yani belirgin ve uyumlu bir çene görünümüne sahip olmak yüzün tamamını destekleyecek ve çekici bir yüz görünümünün temellerini oluşturacaktır.

  Bahsi geçen görünümü oluşturabilmek amacıyla yapılan çene ucu estetiği, gerektiğinde aşırı çıkık veya aşırı büyük çene görünümünü gidermek amacıyla da yapılabilmektedir. Bu yazının devamında ‘’Çene ucu estetiği ne kadar sürer?’’, ‘’Çene ucu estetiği kimlere yapılabilir?’’, ‘’Jawline ameliyatı nasıl yapılır?’’, ‘’Çene ucu estetiği öncesi sonrası süreçler nasıldır?’’ gibi sorulara yanıt bulabilirsiniz. Bolu çene ucu estetiği hakkında merak ettikleriniz için bize ulaşabilir; detaylı bir görüşme içinse Op. Dr. Elif Akbay’dan randevu alabilirsiniz. 

  Çene Ucu Estetiği Nedir?

  Çene ucu estetiği, çenenin bireyin cinsiyet karakteristiğine, yüz yapısına ve yüz üzerindeki organların şekline göre özel olarak şekillendirilmesi için yapılan estetik operasyonudur. Çene ucu estetiği tıp dilinde genioplasti olarak isimlendirilmektedir. Bu operasyon kapsamında kadınlar genelde daha yuvarlak ve belirgin çene hatlarına sahip olmayı isterler. Erkekler ise belirgin ve köşeli bir çene hattına kavuşmayı arzu edeler. Her iki durumda da çene, yüze son derece estetik bir boyut kazandırır. Çene ucu estetiği tamamen kişinin talepleri çerçevesinde şekillenir. Bu operasyon jawline estetiği, jawline belirginleştirme veya jawline ameliyatı olarak da bilinmektedir. Ameliyatsız çene estetiği hakkında bilgi almak için sitemizde yer alan Dolgu Uygulamaları isimli yazıyı inceleyebilirsiniz.

  Çene Ucu Estetiği Neden Yapılır?

  Çene ucu estetiği, aşırı çıkık olan çenelerin, yüz ile uyumlu olmasını sağlamak; belirginliği az olan çeneleri ise daha belirgin bir yapıya kavuşturmak amacıyla yapılır. Bu operasyon aslında tam olarak çeneyi, yüzün geri kalanına uyumlandırmak amacıyla gerçekleştirilmektedir. Bu amaç doğrultusunda operasyon boyunca pek çok farklı işleme başvurulabilmektedir.

  Çene Ucu Estetiği Bolu Ne Kadar Sürer?

  Çene ucu estetiğinin süresi yarım saat ila iki saat arasında değişiklik gösterebilir. Çünkü daha önce de bahsettiğimiz gibi operasyon, herkes için özel olarak planlanır ve herkes için farklı şekillerde gerçekleşebilir. Bu da operasyonun süresini büyük ölçüde etkiler. Doktorunuz, yaptıracak olduğunuz çene ucu estetiğinin tahmini süresi hakkında sizi bilgilendirecektir.

  Çene Ucu Estetiği Kimlere Yapılabilir?

  Çene ucu estetiği, çene gelişimini tamamlamış yani 18 yaşını doldurmuş bireylere yapılabilmektedir. Ancak bu bireylerin çenesinde kapanma sorunu, dişlerinde ise ortodontik bir problem bulunmamalıdır. Eğer ortodontik bir problem söz konusu ise öncelikle ortodonti tedavisi görmeleri önerilir.

  Çene Ucu Estetiği Nasıl Yapılır?

  Çene ucu estetiği genel anestezi altında ve steril ameliyathane koşullarında yapılır. Ancak bazı durumlarda lokal anestezi de uygun görülebilir. Yapılacak olan operasyonlar ağız içerisinden veya çenenin altından gerçekleştirilir. Bu sayede görünür bir bölgede iz kalmamasına son derece dikkat edilir. Ameliyat sırasında alt çene kemiği kesilip elde edilmesi planlanan görünüme göre yeniden konumlandırılabilir. Çene kemiğine açılan yuvalara, çeneyi belirginleştirmek ve şekillendirmek amacıyla özel implantlar eklenebilir. Bölgede yer alan yumuşak dokular düzenlenebilir. Böylece çenenin görüntüsü, yapılan ameliyat planlaması dahilinde özenle düzenlenebilir. Ameliyat genelde 1 saat içerisinde son bulur ancak 3 saat kadar sürmesi veya yarım saat gibi kısa bir sürede son bulması da mümkündür. 

  Çene Ucu Estetiği Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

  Çene ucu estetiği yaptıran hastaların 1 gün hastane kontrolünde kalmaları gerekebilir veya aynı gün taburcu olabilirler. Ameliyat sonrasında 3 ila 7 gün içerisinde ödem büyük oranda iner, morluklar kaybolur ve doktorun önerisiyle günlük yaşama dönülebilir. Ancak bir süre çeneyi yorabilecek veya çeneye zarar verebilecek durumlara karşı son derece dikkatli olunmalıdır.

  Çene Ucu Estetiği Kaç Günde İyileşir?

  Çene ucu estetiği sonrası hastalar ortalama 5 gün içerisinde kademeli olarak gündelik yaşama dönecek ölçüde iyileşebilirler. Ancak tam iyileşme, yapılan operasyonun kapsamına göre birkaç ayı bulabilmektedir. Doktorunuz konu hakkında detaylı bilgilendirme yapacaktır.

  Çene Ucu Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Çene ucu estetiği sonrası dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • Çene ucu estetiği sonrası 5 ila 6 gün kadar sıvı gıdalarla beslenilmelidir.
  • İlk bir hafta çene, mümkün olduğunca az kullanılmalıdır.
  • Bir hafta boyunca gargara yapılmamalıdır.
  • Birkaç hafta boyunca sert gıdalar tüketilmemelidir.
  • Gündelik yaşama dönüldüğünde çene, olası fiziksel darbelere karşı korunmalıdır.
  • Doktor kontrolleri aksatılmamalıdır.

  Çene ucu estetiği sonrası dikkat edilmesi gerekenler bu şekilde sıralanabilir. Doktorunuz bu süreci kolayca geçirebilmeniz için detaylı bilgilendirmeler yapacaktır.

  Bolu Çene Ucu Estetiği Fiyatları 2023

  Bolu çene ucu estetiği fiyatları, operasyonun kapsamına göre belirlenir. Bu yüzden net bir rakamdan bahsedemeyiz. Bolu çene estetiği ücreti hakkında bilgi almak için bizi arayabilir; detaylı bir görüşme içinse Op. Dr. Elif Akbay’dan randevu alabilirsiniz.