Deri Çatlakları Tedavisi Bolu

  Deri çatlakları tedavisi Bolu, cilt yüzeyinde meydana gelen çatlakların ve bu çatlakların yol açtığı estetik kusurların ortadan kaldırılması amacıyla yapılan uygulamadır. Cilt, kendisini yenileyebilmek amacıyla kullandığı son derece etkili biyolojik mekanizmalara sahiptir. Bu mekanizmaları kullanarak çatlaklarla, kırışıklıklarla ve yıpranmalarla mücadele eder. Ancak çatlakların ve yıpranmanın boyutu fazla ise bu mekanizmalar yetersiz kalabilir. Bazı durumlarda ise bahsi geçen biyolojik mekanizmalar gerektiği gibi çalışmayabilirler. Bu gibi durumlarda cilt yüzeyini kontrollü bir şekilde uyarmak ve tahrip etmek; ciltteki iyileşme mekanizmalarını aktifleştirebilmektedir. Lazer tedavileri de genelde bu amaç doğrultusunda gerçekleştirilmektedir.

  Lazerle çatlak tedavisi, kilo alıp verme ve yaşlılık gibi sebeplerden meydana gelen çatlakları gidermek amacıyla yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu yazının devamında ‘’Cilt çatlakları nasıl geçer?’’, ‘’Çatlaklar neden oluşur?’’, ‘’Bacaklardaki çatlaklar nasıl kaybolur?’’ ve ‘’Çatlak tedavisi nasıl yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Bolu çatlak tedavisi hakkında merak ettikleriniz için bize ulaşabilir; detaylı bir görüşme içinse Op. Dr. Elif Akbay’dan randevu alabilirsiniz.

  Deri Çatlakları Nedir?

  Deri çatlakları, pek çok farklı sebepten oluşabilen yaygın deri deformasyonlarıdır. Genel olarak cildin aşırı gerilmesi sebebiyle meydana gelen deri çatlakları, ince ve beyaz çizgiler olarak kendilerini belli ederler. En sık kalçalarda, bacaklarda, karın bölgesinde ve göğüs bölgesinde meydana gelirler.

  Çatlak Tedavisi Nedir?

  Çatlak tedavisi, deride meydana gelen çatlakların ortadan kaldırılabilmesi için yapılan özel bir lazer uygulamasıdır. Bu uygulama sayesinde, çatlakların meydana geldiği cilt bölgesi yenilenebilir. Cildin onarılmasıyla birlikte çok daha genç ve çekici bir görünüm elde edilir. Bu uygulama vücudun pek çok noktasına yapılabilmektedir. Bu tedavi hem erkekler hem de kadınlar tarafından yaygın bir şekilde tercih edilmektedir. 

  Deri Çatlakları Neden Olur?

  Deri çatlakları şu gibi nedenlerden meydana gelebilir:

  • Ani bir şekilde kilo alan bireylerin çeşitli bölgelerinde deri çatlakları meydana gelebilir. Eğer bu kilolar yine hızlı bir şekilde verilirse deride ki çatlakların belirginliği artar. Bu yüzden özellikle de bariatrik cerrahi geçirmiş olan bireylerin karın, göğüs, kol ve bacak bölgelerinde deri çatlakları görülebilir.
  • Hamilelik karın bölgesindeki cilt dokusunun genişlemesine ve aşırı gerilmeye bağlı olarak çatlamasına yol açabilir.
  • Yaşlanma.
  • Ergenlik sürecinde olan çocuklar hızla büyüdükleri için çeşitli vücut bölgelerinde deri çatlaması meydana gelebilir.
  • Hormon değişimleri.

  Deri çatlaması nedenleri bu şekilde sıralanabilir. 

  Evde Çatlak Tedavisi Yapılabilir Mi?

  Evde çatlak tedavisi veya bitkisel çatlak tedavisi olarak pazarlanan uygulamalar çoğu zaman herhangi bir işe yaramazlar. Bu uygulamalardan bazılarıysa cilde ciddi derecede zarar verebilir. Bu yüzden çeşitli kurumlar tarafından onaylanmamış, alternatif ‘’tedavi’’ yöntemlerine para ve vakit harcanmaması önerilir.

  Çatlak Giderici Kremler İşe Yarar Mı?

  Çatlak giderici kremler, cildi besleyerek cildin yenilenmesini belli ölçülerde hızlandırabilirler. Ancak krem uygulamalarının, özellikle de büyük çatlaklar için pek etkili olmadığı bilinmektedir.

  Deri Çatlakları Sporla Geçer Mi?

  Düzenli bir şekilde spor yapmak vücudun belli bölgelerindeki çatlaklar için son derece faydalıdır. Ancak sporla elde edilen kazanımların gözle görünür boyutta olabilmesi için aylar geçmelidir. Aynı şekilde sporun ve egzersizin de geniş çatlaklar üzerindeki etkileri sınırlıdır.

  Deri Çatlakları Nasıl Geçer?

  Deri çatlakları, cildin kendisini iyileştirmesini teşvik ederek ortadan kaldırılabilir. Bu amaçla yapılan pek çok uygulama vardır. Bunlar arasında gençlik aşısı, PRP tedavisi ve lazerle çatlak tedavisi gibi işlemler yer alır. Bu işlemler arasında en etkili olanı lazerle deri çatlakları tedavisidir.

  Lazerle Çatlak Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Lazer ile cilt çatlağı tedavisi, tedavinin gerçekleştirildiği bölgeye göre 15 ila 30 dakika kadar sürebilir. Doktorunuz, tahmini uygulama süresi hakkında detaylı bir bilgilendirme yapacaktır.

  Çatlak Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Lazerle çatlak tedavisi, uzman bir doktor tarafından ideal koşullar sağlanarak yapılmalıdır. Bu işlem öncesinde uygulamanın yapılacağı bölgeler belirlenir. Daha sonra ise işlemlere geçilir. Doktor, işlem sırasında hedef bölgeye gücü ayarlanmış lazer ışınları gönderir. Bu ışınlar, çatlağın meydana geldiği bölgedeki cildi iyileşme mekanizmalarını aktifleştirmeye teşvik eder. Böylece çatlakların görünürlüğü büyük oranda azaltılmış olur. Bu işlem çatlakların büyüklüğüne göre 2 ila 4 seans kadar tekrarlanmalıdır. Uygulama sonrasında bölgeye bir süre su temas ettirilmemelidir. 

  Bolu Çatlak Tedavisi Fiyatları 2023

  Bolu lazerle çatlak tedavisi fiyatları, uygulamanın detaylarına göre değişiklik gösterebilir. Bolu deri çatlakları tedavisi fiyatları hakkında bilgi almak için bizi arayabilir; detaylı bir görüşme içinse Op. Dr. Elif Akbay’dan randevu alabilirsiniz.