El Cerrahisi Bolu

  El cerrahisi Bolu, ellerde meydana gelen yaralanmaların ve doğumsal anormalliklerin; estetik ölçütlere dikkat edilerek tedavi edildiği özel bir operasyondur. Ellerimiz, en sık kullandığımız uzuvlarımızdandır. Bu yüzden sağlıklı, işlevsel ve estetik bir yapıya sahip olmaları çok önemlidir. Bazı bebekler, el anormallikleriyle doğabilirler. Parmakları yapışık olabilir veya beşten fazla parmakla dünyaya gelebilirler. Bazı bireylerde ise fiziksel travma sonucu, eli meydana getiren dokularda ciddi hasalar gözlenebilir.

  Tüm bu hasalar elin hem işlevselliğini hem de estetik bütünlüğünü tehdit ediyor olabilir. Estetik el cerrahisinde damarlar, sinirler ve çeşitli yumuşak dokular; estetik ölçütlere dikkat edilerek özenle onarılırlar. Böylece eldeki işlevsel problemlerle birlikte estetik sıkıntılar da büyük oranda ortadan kaybolmuş olur. Bu yazının devamında ‘’El cerrahisi nasıl yapılır?’’, ‘’Estetik el ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?’’, ‘’El cerrahisi gerektiren durumlar hangileridir?’’ ve ‘’El cerrahisi ne kadar sürer?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Bolu el cerrahisi hakkında bilgi almak için bizi arayabilir; detaylı bir görüşme içinse Op. Dr. Elif Akbay’dan randevu alabilirsiniz.

  El Cerrahisi Nedir?

  El cerrahisi, doğumsal sebeplerden veya yaralanmalardan ötürü ellerde meydana gelen hasarın, estetik ölçütlere dikkat edilerek onarılmasıdır. Bu operasyon bazı durumlarda küçük cerrahi kesilerle yapılabilir. Bazı durumlarda ise mikrocerrahi gibi gelişmiş teknikler gerektirebilir. Bu yüzden el cerrahisi kapsamında yapılan operasyonlar, tamamen hastanın sahip olduğu rahatsızlığa özel olarak planlanırlar. Bazı durumlarda tedavi sürecine farklı tıp alanlarından da uzmanlar eşlik edebilir.

  El Cerrahisi Neden Yapılır?

  El cerrahisi, elle ilgili cerrahi operasyon gerektiren problemlerin, sağlıklı ve estetik bir el görünümü oluşturmaya dikkat edilerek ortadan kaldırılmasıdır. Bazı doğumsal anormallikler veya ciddi el yaralanmaları; sinirlerden kemiklere, damarlardan yağ dokularına kadar pek çok farklı dokuya müdahale gerektirir. Bu da ancak kişiye özel olarak planlanan el ameliyatları ile mümkün olabilir.

  El Cerrahisi Hangi Durumlarda Yapılır?

  El cerrahisi gerektirebilen bazı durumlar şunlardır:

  • Elde meydana gelen ciddi yaralanmalar.
  • El kopması.
  • Parmak kopması.
  • Tendon kopması.
  • Sinir ve damar yaralanmaları.
  • Elde veya parmaklarda kırık.
  • Doğuştan ellerde fazla sayıda parmak olması.
  • El parmaklarının yapışık olması.
  • Parmak kemiklerinin pozisyonu ve açılanması ile ilgili doğumsal problemler.
  • El tümörleri.
  • Ellerde sinir sıkışması.
  • Tetik parmak.

  Bu gibi durumlarda el cerrahisi kapsamında yapılan cerrahi operasyonlara gerek duyulabilir.

  El Cerrahisi Ne Kadar Sürer?

  El cerrahisinin süresi, yapılacak olan operasyonun kapsamına göre değişiklik gösterebilir. El cerrahisi gerektiren bazı operasyonlar, ufak çaplı kesiler ve estetik dikiş uygulamalarıyla giderilebilir. Bazılarında ise çok daha gelişmiş cerrahi teknikler gerekebilir. Buna bağlı olarak da ameliyat süresi ciddi ölçüde aratabilir. Doktorunuz, ameliyatın detayları kararlaştırıldıktan sonra sizi, ameliyatın tahmini süresi hakkında bilgilendirecektir. 

  El Cerrahisi Nasıl Yapılır?

  El cerrahisi lokal veya genel anestezi altında yapılabilen, steril ameliyathane koşulları gerektiren bir operasyondur. Operasyonun detayları, daha önce de bahsettiğimiz gibi sahip olunan el anomalisine veya geçirilmiş olan el yaralanmasına göre değişiklik gösterebilmektedir. Ameliyat sırasında cerrah, elde meydana gelen sinir hasarlarını, damar hasarlarını ve yumuşak doku hasalarını giderir. Gerektiğinde kemiklere de müdahale eder. Tüm bu işlemleri, olabildiğince estetik bir el görünümü meydana getirmek için özenle ve planlı bir şekilde gerçekleştirir. 

  El Cerrahisi Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

  Hastalar el cerrahisi sonrası aynı gün taburcu edilebilir veya 1 ila 2 gece boyunca hastanede kalabilirler. El cerrahisi sonrası iyileşme süreci, geçirilmiş olan ameliyatın kapsamına göre değişiklik gösterebilir. Bazı bireylerde düzenli dinlenme ve yara bakımına özen gösterilmesi yeterli olabilirken bazılarında ise ameliyat sonrası fizik tedavi gerekebilir.

  El Cerrahisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  El cerrahisi sonrası dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • Ameliyat sonrasında, iyileşme süreci tamamlanana kadar eli zorlayacak hareketler yapılmamalı.
  • Gerekiyorsa fizik tedaviye başlanmalı.
  • Doktorun önerilerine uyulmalı.
  • Doktor kontrolleri aksatılmamalı.
  • Ameliyat bölgesinin bakımına ve hijyenine dikkat edilmesi.

  Doktorunuz, el cerrahisi öncesi sonrası süreçler hakkında detaylı bir bilgilendirme yapacaktır. İyileşme süreci boyunca bu gibi durumlara dikkat etmek; elin hem estetik hem de işlevsel olarak daha iyi bir yapıya kavuşmasını sağlayacaktır.

  Bolu El Cerrahisi Fiyatları 2023

  Bolu el cerrahisi fiyatları, operasyonun kapsamına göre değişiklik gösterebilir. Bolu el cerrahisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; detaylı bir görüşme içinse Op. Dr. Elif Akbay’dan randevu alabilirsiniz.