Kimyasal Peeling Bolu

  Kimyasal peeling Bolu, cildin yenilenmesi ve gençleşmesi amacıyla yapılan özel bir peeling uygulamasıdır. Yüz cildi, zaman içerisinde sigara kullanımı, yaşlılık ve dış etmenlere maruziyet gibi sebeplerden yıpranabilir. Bu yıpranmanın etkileri ciltte renk kaybı, kırışıklıklar ve benzer sorunlar şeklinde kendini gösterir. Cilt, normal şartlarda kendisini yenileyebilme özelliğine sahiptir. Ancak bu özelliğin belli durumlarda aktifleştirilmesi gerekir. Kimyasal peeling de tam olarak bu amaçla yapılır.

  Kimyasal peeling sırasında kullanılan kimyasal ajanlar, cildin üst katmanına kontrollü bir şekilde zarar verir. Bu zararın boyutu yüze hasar verecek ölçüde değil, tam olarak yüzdeki iyileşme ve yenilenme mekanizmalarını aktifleştirecek ölçüdedir. Bu yazının devamında ‘’Kimyasal peeling nedir?’’, ‘’Kimyasal peeling be işe yarar?’’, ‘’Kimyasal peeling tekrar yapılabilir mi?’’ ve ‘’Kimyasal peeling ne kadar sürer?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Bolu kimyasal peeling uygulaması hakkında bilgi almak için bizi arayabilir; detaylı bir görüşme içinse Op. Dr. Elif Akbay’dan randevu alabilirsiniz.

  Kimyasal Peeling Nedir?

  Kimyasal peeling, cilt üzerindeki ölü derinin temizlenmesi, cildin yenilenmesi ve lekelerin ortadan kaldırılması amacıyla yapılan özel bir uygulamadır. Bu uygulama, kozmetik peeling ürünlerinde olduğu gibi cilde sürülerek yapılmaktadır. Ancak bu uygulama sırasında kullanılan ilaçlar çok daha etkilidir.

  Kimyasal Peeling Neden Yapılır?

  Kimyasal peeling uygulamasının temel amacı; cildin üst katmanında yer alan hasar görmüş, lekeli ve yaşlı tabakanın soyulmasıdır. Böylece soyulan, yıpranmış cilt katmanının yerini çok daha genç bir deri tabakası alacaktır.

  Kimyasal Peelingin Faydaları Nelerdir?

  Kimyasal peelingin faydaları arasında şunlar yer alır:

  • Cilt yüzeyindeki lekelerin giderilebilir.
  • Sivilce izlerinin tedavisinde son derece etkilidir.
  • Yaşlanmaya bağlı oluşan lekeler ortadan kaldırılabilir.
  • Ölü cilt dokusu ortadan kaldırılabilir ve cildin çok daha genç bir görünüm kazanması sağlanabilir.
  • Cildi nemlendirir ve ışıltılı bir görünüm oluşturur.

  Kimyasal peelingin faydaları bu şekilde sıralanabilir. 

  Kimyasal Peeling Kimlere Yapılabilir?

  Kimyasal peeling hali hazırda hamile olan veya emzirme sürecinde olan anneler haricinde herkese uygulanabilir. Aynı şekilde tip 1 diyabet hastalarına da kimyasal peeling önerilmemektedir.

  Kimyasal Peeling Ne Zaman Yapılır?

  Kimyasal peeling için herhangi bir yaş kısıtlaması yoktur. Yüz lekesi tedavisi kapsamında her yaş aralığından insanlar kimyasal peeling yaptırabilmektedir.

  Kimyasal Peeling Ne Kadar Sürer?

  Kimyasal peeling, yüzün tamamına uygulandığında yarım saat ila bir saat kadar sürebilmektedir. Bölgesel kimyasal peeling uygulamaları ise çok daha kısa sürede tamamlanmaktadır.

  Kimyasal Peeling Nasıl Yapılır?

  Kimyasal peeling, alanında uzman bir doktor tarafından, ideal koşullar altında yapılmalıdır. Bu uygulama sırasında, yüzdeki ölü derinin soyulmasını sağlayan kimyasal ajanlar yüz bölgesine uygulanır. Bir süre beklendikten sonra yüz dikkatle yıkanır. Daha sonra ise özel solüsyonlar yardımı ile nemlendirilir. Kimyasal peeling öncesinde ve sonrasında yüz, A vitamini ile yıkanabilmektedir. Bu işlem hem peeling uygulamasının etkilerini pekiştirecek hem de yüzün yenilenme süreçlerine katkı sağlayacaktır.

  Kimyasal Peeling Kaç Günde Soyulur?

  Kimyasal peeling işleminden sonra cilt yüzeyinde hafif kızarmalar ve kabarmalar görülür. Yüzdeki ölü deri, işlemden 1 gün sonra soyulmaya başlayabilir. Bu soyulma 10 gün kadar devam edebilmektedir. Soyulma son bulduktan sonra sağlıklı ve yenilenmiş bir cilt görünümü elde edilir.

  Kimyasal Peeling Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Kimyasal peeling sonrası dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • Kimyasal peeling sonrası yüz, doktor tarafından önerilen bir nemlendirici yardımıyla düzenli olarak nemlendirilmelidir.
  • Kimyasal peeling sonrası yüze, ilk 1 gün boyunca su temas ettirilmemelidir.
  • Kimyasal peeling sonrası yüz, güneşin zararlı ışınlarına karşı korunmalıdır. Bu yüzden özellikle de ilk birkaç hafta boyunca öğle saatlerinde, dışarıda fazla vakit geçirilmemelidir. Doktorun önerdiği tarza güneş kremleri kullanılmalıdır.
  • Kimyasal peeling uygulanan bölge kaşınmamalıdır.

  Kimyasal peeling sonrası dikkat edilmesi gerekenler bu şekilde özetlenebilir. Bahsi geçen durumlara dikkat edildiği takdirde, cilt çok daha etkili ve hızlı bir şekilde kendini yenileyecektir. Doktorunuz, kimyasal peeling öncesi sonrası süreçler hakkında detaylı bilgilendirmelerde bulunacaktır.

  Bolu Kimyasal Peeling Fiyatları 2023

  Bolu kimyasal peeling fiyatları, uygulamanın detaylarına göre belirlenir. Bolu kimyasal peeling ücreti hakkında bilgi almak için bizi arayabilir; detaylı bir görüşme içinse Op. Dr. Elif Akbay’dan randevu alabilirsiniz.