Labioplasti Bolu

  Labioplasti Bolu, vulvada yer alan iç dudakların küçültülmesi ve şekillendirilmesi amacıyla yapılan genital estetik operasyonudur. Vulvanın sınırları, dış dudaklar veya labia majora olarak bilinen vajinal dudaklarla belirlenmiştir. İç kısımda ise iç dudaklar veya labia minora bulunmaktadır. Labioplasti ameliyatı sayesinde, iç vajinal dudakları meydana getiren deri dokusu kısaltılabilmekte, bu dokudaki sarkmalar giderilebilmektedir.

  Bu operasyonun en önemli faydası; vulvadaki karmaşık ve dağınık görünümün ortadan kaldırılıyor olmasıdır. Labioplasti ameliyatı genelde hüdoplastiyle yani, klitoris şapkası adı verilen deri dokusunun düzenlenmesi amacıyla yapılan operasyonla birlikte gerçekleştirilmektedir. Bu yazının devamında ‘’İç dudak estetiği nasıl yapılır?’’, ‘’Labioplasti ne kadar sürer?’’, ‘’İç dudak estetiği öncesi sonrası süreçler nasıldır?’’ ve ‘’’Labioplasti sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt bulabilirsiniz; detaylı bir görüşme içinse Op. Dr. Elif Akbay’dan randevu alabilirsiniz.

  Labioplasti Nedir?

  Labioplasti, labia minora olarak bilinen iç dudakların; şekillendirilmesi ve küçültülmesi amacıyla yapılan genital cerrahi operasyonudur. Bu operasyon halk arasında iç dudak estetiği olarak da bilinmektedir. Labioplasti, vajinoplastiyle birlikte en çok tercih edilen genital estetik ameliyatlarının başında gelmektedir. Genelde, hüdoplasti olarak bilinen ve klitoris şapkası isimli deri dokusunun düzenlenmesi amacıyla yapılan operasyonla birlikte yapılmaktadır.

  Labioplasti Neden Yapılır?

  Genital bölgenin dış kısmına vulva denir. Vulva üzerinde çoğunlukla yağ dokusundan oluşan dış dudaklar ve çoğunlukla deri dokusundan oluşan iç dudaklar yer alır. İç dudaklardaki sarkma, vulvanın görünümünü olumsuz etkileyebilmektedir. Labioplasti ameliyatı da bu olumsuz görünümün giderilmesi, vulvanın toplu ve çekici bir görünüm kazanması amacıyla yapılmaktadır.

  İç Dudak Estetiği İle Neler Yapılabilir?

  İç dudak estetiği sayesinde, iç dudaklar küçültülebilir. İç dudaklardaki sarkmalar giderilebilir. Vulvadaki karmaşık görünüm ortadan kaldırılabilir. Genel olarak genital bölgenin çok daha düzenli ve estetik bir görünüm kazanması sağlanabilir.

  Labioplasti Hüdoplastiyle Birlikte Yapılabilir Mi?

  İç dudak estetiği yaygın olarak hüdoplastiyle (klitoris estetiği) birlikte yapılmaktadır. Bu iki operasyon sayesinde dış genital bölgenin görünümü büyük oranda düzenlenebilmektedir. Bu operasyonlarla elde edilen genital bölge görünümü halk arasında ‘’barbi vajina’’ olarak isimlendirilmektedir. 

  Labioplasti Kaç Yaşında Yapılmalı?

  Labioplasti, vajinal dokular gelişimini tamamladıktan yani birey 18 yaşını doldurduktan sonra yapılabilmektedir. Bunun haricinde labioplasti için herhangi bir yaş sınırlandırması bulunmamaktadır.

  Labioplasti Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

  Labioplasti ameliyatı çoğu zaman yarım saat ila kırk beş dakika içerisinde tamamlanmaktadır. Hüdoplastiyle birlikte yapıldığında 1 saat kadar sürebilmektedir.

  Labioplasti Nasıl Yapılır?

  Labioplasti ameliyatı lokal anestezi altında ve ameliyathane koşullarında yapılmaktadır. Ameliyat sırasında vajinanın iç dudakları, cerrahi kesilerle küçültülür ve şekillendirilir. İç dudaklardaki sarkmalar ortadan kaldırılır. Vulva üzerindeki dokuların düzenlenmesi ile genital bölge çok daha estetik bir görünüm kazanır. Hüdoplastiyle birlikte yapılıyorsa, klitorisi saran deri dokusu da küçültülebilmektedir. Böylece genital bölgenin estetik görünümü pekiştirilmekte ve klitorisin daha kolay uyarılması sağlanmaktadır.

  Labioplasti Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

  Labioplasti yaptıran hastalar aynı gün taburcu edilirler. Ameliyatın kapsamına göre birkaç gün düzenli bir şekilde dinlenmeleri önerilir. Ameliyattan sonraki ilk 3 ila 4 gün içerisinde ödemler kaybolur. Hastalar bu süreçte doktorun önerisiyle gündelik yaşamlarına dönebilirler. Ancak tam iyileşme gerçekleşene kadar bazı durumlara dikkat etmeleri önerilir. 

  Labioplasti Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Labioplasti sonrası dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • İyileşme sürecindeyken rahat iç çamaşırları giyilmesi önerilir.
  • İyileşme süreci boyunca ağır sportif faaliyetler yapılmamalıdır. Dokular hassas olduğu için, sürtünme gibi sebeplerden zarar görebilirler.
  • Tam iyileşme gerçekleşene kadar olası enfeksiyonları önlemek için havuza veya denize girilmemelidir.
  • Birkaç gün boyunca banyo yapılmamalı, daha sonra ise ayakta duş alınmalıdır. Küvet tercih edilmemelidir.
  • Doktor kontrolleri aksatılmamalıdır.
  • Ağır ve yorucu işler yapılmamalıdır.
  • Ameliyat bölgesinin hijyenine dikkat edilmelidir.

  Labioplasti sonrası dikkat edilmesi gerekenler bu şekilde özetlenebilir.

  Labioplasti Sonrası Ne Zaman İlişkiye Girilebilir?

  Labioplasti yaptıran kadınlara ilk 3 ila 4 hafta boyunca cinsel ilişkiye girmemeleri önerilir. Bunun en önemli sebebi, cinsel ilişki sırasında bölgenin enfeksiyon kapabilecek veya sürtünme sebebiyle zarar görebilecek olmasıdır. Bu yüzden bahsi geçen süre boyunca cinsel ilişki önerilmez.

  Bolu Labioplasti Fiyatları 2023

  Bolu labioplasti fiyatları, operasyonun detaylarına göre özel olarak belirlenir. Bolu iç dudak estetiği fiyatları hakkında bilgi almak için bizi arayabilir; detaylı bir görüşme içinse Op. Dr. Elif Akbay’dan randevu alabilirsiniz.