Sivilce İzi Tedavisi Bolu

  Sivilce izi tedavisi, sivilceler sebebiyle meydana gelen rahatsız edici izlerin, lazer işlemleriyle ortadan kaldırıldığı özel bir uygulamadır. Sivilceler vücudun pek çok bölgesinde meydana gelebilirler. Ancak genel olarak yüz bölgesinde yoğunlaşırlar. Enfeksiyon kapmaları, yanlış bir şekilde sıkılmaları ve güneşe maruz kalmaları gibi sebeplerden geride iz bırakarak yok olabilirler. Sivilce izi veya akne izi gibi isimlerle bilinen bu izler, genelde yüzde, boyunca ve sırt bölgesinde gözlemlenirler. Sebep oldukları rahatsız edici görüntü sebebiyle her yaştan ve her cinsiyetten bireyler, sivilce lekelerinden kurtulmak isterler. Bu amaç doğrultusunda da lazerle Bolu sivilce izi tedavisi, lazerle akne izi tedavisi veya lazerle sivilce lekesi tedavisi olarak bilinen uygulamaya başvururlar.

  Yazımızın devamında ‘’Lazerle sivilce izi tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Sivilce lekeleri nasıl geçer?’’, ‘’Sivilce izleri kendiliğinden geçer mi?’’ ve ‘’Sivilce izi tedavisi ne kadar sürer?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt bulabilirsiniz. Bolu sivilce izi tedavisi hakkında merak ettikleriniz için bize ulaşabilir;detaylı bir görüşme içinse Op. Dr. Elif Akbay’dan randevu alabilirsiniz.

  Sivilce İzi Tedavisi Nedir?

  Sivilce izi tedavisi, akne ve sivilce izlerinin ortadan kaldırılması amacıyla yapılan gelişmiş bir lazer uygulamasıdır. Bu uygulama sırasında sivilce izlerinin bulunduğu bölge, lazer atımları yardımıyla uyarılır. Böylece cilt katmanının yenilenmesi ve sivilce lekelerinin kaybolması sağlanır. Sivilce izi tedavisi sayesinde, sivilce ve akne izleri büyük oranda ortadan kaldırılabilmektedir.

  Sivilce İzi Neden Kalır?

  Sivilceler ve akneler önerilmeyen bir şekilde sıkıldıklarında, geride belirgin bir iz bırakabilirler. Sivilce sıkma sırasında, sivilcenin bulunduğu bölgeyi besleyen dokulara zarar verilebilir. Buna bağlı olarak da sivilce yarasının iyileşmesi zorlaşabilir ve sivilce izi kalabilir. Sivilce izlerine yol açabilen bir diğer durum ise cildin, iyileşme süreci sırasında aşırı kolajen üretmesidir. Aşırı kolajen üretimine bağlı olarak sivilcenin bulduğu yerde kabuklanma meydana gelebilir ve sivilce izi kalabilir.

  Sivilce İzi Nasıl Geçer?

  Sivilce izleri, sivilce izi tedavisi kapsamında yapılan özel uygulamalarla geçebilmektedir. Bu uygulamalar arasında kimyasal peeling, gençlik aşısı, PRP tedavisi ve lazerle sivilce izi tedavisi yer almaktadır. Lazerle sivilce izi tedavisi, sivilce izlerinin bilinen en etkili tedavi yöntemlerinden biridir.

  Sivilce İzlerine Ne İyi Gelir?

  Sivilce izlerinin oluşumunu önlemenin en iyi yolu sivilceleri sıkmamaktır. Eğer sivilceler sıkılmışsa sivilce yarası, antiseptik bir solüsyonla temizlenmelidir. Yaranın olduğu bölge düzenli bir şekilde nemlendirilmelidir. Eğer çoktan iz kalmışsa bu izlerin ortadan kaldırılması için bir estetik cerrahi uzmanıyla görüşülmelidir.

  Sivilce İzleri İçin Bitkisel Tedavi Var Mı?

  İnternet üzerinde ‘’Sivilce izlerine kesin çözüm!’’, ‘’Sivilce izlerinin bitkisel tedavisi!’’ gibi başlıklar altında pazarlanmaya çalışılan pek çok yöntem, sivilce izlerini ortadan kaldırmada etkisizdir. Bazıları cildin beslenmesini ve desteklenmesini sağlayabilir ancak yine de sivilce izlerini etkin bir şekilde tedavi edemezler. Bunun yanı sıra güvenilir ve tıbbi olmayan tedaviler, kişilerde ağır alerjik reaksiyonlar görülmesine yol açabilir. Bu yüzden tıbbi bir otorite tarafından onaylanmamış, şüpheli görünen uygulamalar kesinlikle yapılmamalıdır. 

  Lazerle Sivilce İzi Tedavisi Kaç Yaşında Yapılabilir?

  18 yaşını dolduran bireylere lazerle sivilce izi tedavisi yapılabilir. Daha erken yaşlardaki bireylere, ebeveynlerin izniyle bu işlemi uygulamak mümkündür. Ancak 16 yaşından küçük bireylere lazerle sivilce tedavisi önerilmemektedir. 

  Lazerle Sivilce İzi Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Lazerle sivilce izi tedavisinin süresi, tamamen sivilce izlerinin sayısına ve yerleşim bölgelerine göre değişiklik gösterir. Bazı uygulamalarda lazer işlemi 5 dakika içerisinde tamamlanırken, bazılarında ise 40 dakika sürebilmektedir. Lazerle sivilce izi tedavisi, izlerin boyutuna, yerleşimine ve sayısına göre 4 ila 6 seans sürebilmektedir. Bazı durumlarda seans sayısı arttırılabilir.

  Lazerle Sivilce İzi Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Lazerle sivilce izi tedavisi öncesinde hedef bölgeye ağrı kesici krem uygulanır. Daha sonra ise doktor, sivilce lekelerini hedef alarak kontrollü lazer atımları gönderir. Bu lazer atımları, cilt katmanının yeniden iyileşme sürecine girmesine ve lekelerin kademeli olarak görünürlüğünü kaybetmesine yol açar. Uygulamanın ardından gündelik yaşama dönülebilir.

  Sivilce İzi Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Lazerle sivilce izi tedavisi sonrası dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • 6 ila 24 saat boyunca uygulama bölgesine su temas etmemeli.
  • Uygulama bölgesi güneşe karşı korunmalı.
  • Bir gün boyunca bölgeye makyaj yapılmamalı.
  • Doktor tavsiyelerine uyulmalı.

  Doktorunuz, lazerle sivilce izi tedavisi öncesi sonrası süreçler hakkında detaylı bilgilendirme yapacaktır.

  Bolu Sivilce İzi Tedavisi Fiyatları 2023

  Bolu lazerle sivilce lekesi tedavisi, uygulamanın detaylarına göre değişiklik gösterebilir. Bolu lazerle sivilce izi tedavisi fiyatları hakkında bilgi almak için bizi arayabilir; detaylı bir görüşme içinse Op. Dr. Elif Akbay’dan randevu alabilirsiniz.