Yara İzi Cerrahisi Bolu

  Yara izi cerrahisi, yara izlerinin küçültülmesi ve belirginliklerinin azaltılması amacıyla yapılan cerrahi operasyonlardır. Cerrahi operasyonlar veya fiziksel kazalar sonucu, vücudun belli bir bölgesinde büyük yara izleri kalabilir. Bu yara izleri, bulundukları bölgenin estetik bütünlüğünü ve cilt görünümünü olumsuz etkilerler. Mesela sezaryen doğum sonrası karın bölgesinde yer alan sezaryen izi, bazı durumlarda beklenildiği gibi iyileşmeyebilir. Buna bağlı olarak da karın bölgesinin estetik bütünlüğünü bozabilir. Yara izi cerrahisi Bolu, bu gibi yara izlerinin küçültülmesi ve daha az belirgin bir hale getirilmesi için yapılır.

  Bu yazının devamında ‘’Yara izi ameliyatı nasıl yapılır?’’, ‘’Yara izi ameliyatı ne kadar sürer?’’, ‘’Yara izi ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?’’ ve ‘’Yara cerrahisi nasıl yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Bolu yara izi cerrahisi hakkında bilgi almak için bizi arayabilir;detaylı bir görüşme içinse Op. Dr. Elif Akbay’dan randevu alabilirsiniz.

  Yara İzi Cerrahisi Nedir? Skar Revizyonu Nedir?

  Yara izi cerrahisi, yara izlerinin cerrahi yöntemlerle küçültülmesidir. Bu operasyon skar revizyonu olarak da bilinmektedir. Eğer lazerle yara izi tedavisi gibi uygulamalar yetersiz kalırsa yara izi cerrahisi tercih edilebilir.

  Yara Cerrahisi Neden Yapılır?

  Yara cerrahisi, sağlıklı bir şekilde iyileşmeyen, geniş yaraların küçültülmesi ve yara izi belirginliğinin azaltılması için yapılan cerrahi operasyondur. Bu operasyon sayesinde yara izinin, cilt yüzeyini etkilediği bölge sınırlandırılabilir. Günümüzde yara izlerini tedavi etmek amacıyla kullanılan pek çok ameliyatsız estetik uygulaması vardır. Ancak bu uygulamalar bazı yara izlerini küçültme ve yok etme konusunda yetersiz kalırlar. Bu gibi durumlarda skar revizyonu olarak da bilinen yara cerrahisine başvurulur. Böylece yara izlerinin boyutu küçültülebilir.

  Yara İzi Cerrahisi Ne Kadar Sürer?

  Yara izi cerrahisinin süresi, yapılacak olan ameliyatın detaylarına göre değişiklik gösterebilir. Bu yüzden tahmini bir süreden bahsetmek mümkün değildir.

  Yara İzi Cerrahisi Kimlere Yapılabilir?

  Yara izi cerrahisi 18 yaşını doldurmuş olan bireylere yapılabilmektedir. Daha küçük yaştaki bireylere ise ebeveynlerin veya yasal vasinin izni ile yara izi ameliyatı yapılabilir.

  Yara İzi Cerrahisi Nasıl Yapılır?

  Yara izi cerrahisi çoğunlukla lokal anestezi altında ve ameliyathane koşullarında yapılmaktadır. Ancak bazı durumlarda genel anestezi de tercih edilebilir. Doktor, ameliyat sırasında yapacağı tüm işlemleri, operasyon öncesinde detaylı olarak planlar. Bu planlama sürecine hastanın kendisi de dahil olur. Ameliyat sırasında, kötü bir şekilde iyileşmiş olan yara bölgesi cerrahi kesilerle alınır. Dikiş işlemleri; yara izi, mümkün olduğunca küçük olacak şekilde yapılır. Daha sonra ise ameliyat son bulur.

  Yara İzi Cerrahisi Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

  Yara izi ameliyatı sonrası hastalar, genelde aynı gün taburcu edilirler. Taburcu olan hastaların dikişleri, geçirdikleri operasyonun kapsamına göre 5 ila 10 gün içerisinde alınabilir. İyileşme süreci boyunca, yeni dikiş izlerinin daha sağlıklı bir şekilde iyileşmesi için doktor tarafından verilen ilaçlar kullanılmalıdır. Bununla birlikte doktorun uyardığı durumlara karşı dikkatli olunmalıdır. Böylece ameliyat yarası gerektiği gibi iyileşecektir. 

  Yara İzi Cerrahisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Yara izi cerrahisi sonrası dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • Yara izi tedavisi sonrası solaryuma gidilmemelidir.
  • Yara izi cerrahisi sonrası, uygulamanın yapıldığı bölge güneşe karşı korunmalıdır.
  • Yara izi cerrahisi sonrası bir ila iki gün boyunca duş alınmamalıdır. Uygulamanın yapıldığı bölgeye su temas ettirilmemelidir.
  • Yara izi ameliyatı sonrası, doktorun önerdiği süre boyunca denize veya havuza girilmemelidir. Aynı şekilde hamam ve kaplıca gibi umumi mekanlardan uzak durulmalıdır. Aksi takdirde ameliyat bölgesi enfeksiyon kapabilir.
  • Operasyon sonrası doktor tarafından verilen ilaçlar, doktorun önerdiği sıklıkta kullanılmalıdır.
  • Tam iyileşme gerçekleşene kadar ağır ve yorucu sporlar yapılmamalıdır.
  • Dikişlere zarar verebilecek hareketlerden kaçınılmalıdır.
  • Doktor kontrolleri aksatılmamalı, verilen tavsiyelere dikkatle uyulmalıdır.

  Yara izi ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler bu şekilde özetlenebilir. Doktorunuz, yara izi cerrahisi öncesi sonrası süreçler hakkında detaylı bir bilgilendirme yapacaktır.

  Bolu Yara İzi Cerrahisi Fiyatları

  Bolu yara izi cerrahisi fiyatları, operasyonun kapsamına göre değişiklik gösterebilir. Bolu yara izi ameliyatı fiyatları hakkında bilgi almak için bizi arayabilir; detaylı bir görüşme içinse Op. Dr. Elif Akbay’dan randevu alabilirsiniz.