Yara İzi Tedavisi Bolu

  Yara izi tedavisi Bolu, cilt yüzeyindeki yara izlerinin ortadan kaldırılabilmesi için yapılan uygulamalar bütünüdür. Dokularda meydana gelen yaralanmalar vücudun sahip olduğu doku onarım mekanizmaları sayesinde büyük oranda iyileşirler. Ancak bu yaralanmalar sonucu cilt yüzeyinde yara izleri kalabilir. Yara izleri, bulundukları bölgeye ve büyüklüklerine göre estetik açıdan bazı sorunlara yol açabilirler. Bireyler bu sorunlar sebebiyle özgüven düşüklüğü yaşayabilir; yara izlerini göstermemek adına giyim tarzlarını ve saç modellerini değiştirmek isteyebilirler.

  Günümüzde, yara izi tedavisi sayesinde yara izlerini büyük ölçüde ortadan kaldırmak mümkündür. Bu yazının devamında ‘’Yara izi tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Yara izleri nasıl geçer?’’, ‘’Yüzdeki yara izleri zamanla geçer mi?’’ ve ‘’Yara izi tedavisi ne kadar sürer?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt bulabilirsiniz. Bolu yara izi tedavisi hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir; detaylı bir görüşme içinse Op. Dr. Elif Akbay’dan randevu alabilirsiniz.

  Yara İzi Nedir?

  Yara izi, yaralanmalar veya cerrahi işlemler sonrası cilt yüzeyinde kalan izlerdir. Yaralanmalar sonrasında, cilt bütünlüğünün bozulmasıyla birlikte kanama meydana gelebilir. Bir süre sonra pıhtılaşma gerçekleşir, kanama durur ve yara iyileşmeye başlar. İyileşme sürecinin ardından yaranın meydana geldiği bölgede iz kalabilir. Bu izler yara izi olarak bilinirler.

  Hangi Yaralanmalar İz Bırakır?

  Bazı yaralanmalar sırasında yalnızca cilt dokusu zarar görür. Özellikle de yüzeysel kesilerde diğer dokular fazla zarar görmez. Buna bağlı olarak yaralar iyileşir ve geride belirgin bir yara izi bırakmazlar. Ancak bazı yaralanmalar sırasında hem cilt yüzeyinde hem de alt dokularda ciddi bir hasar meydana gelir. Bu gibi yaralanmalar sonrası cilt yüzeyinde yara izi kalabilir. Özellikle de yara enfeksiyon kaparsa yara izi kalma riski artabilir.

  Yara İzi Zamanla Geçer Mi?

  Yara izlerinin tamamen kaybolması çok zordur. Yaraların cilt yüzeyinde bıraktığı izler, zaman içerisinde silikleşebilir ve fark edilmesi zor bir görünüm kazanabilirler. Ancak tamamen geçmezler.

  Yara İzleri Neden Geçmez?

  Önemli yaralanmalar sonucu, cildin iyileşmesini ve onarılmasını sağlayan mekanizmalar zarar görebilir. Buna bağlı olarak da geçmeyen yara izi gibi sorunlar meydana gelebilir. Geçmeyen yara izleri, yara izi tedavisi ve lazerle yara izi silme gibi uygulamalarla tedavi edilebilir. 

  Yara İzi Nasıl Geçer?

  Yara izlerinin kaybolabilmesi, çoğu zaman yara bakımının ne kadar iyi yapıldığıyla ilgilidir. Eğer yaralanmanın meydana geldiği yer, özenle temizlenmez, yara bakımı yapılmaz ve hastaneye gitmekte geç kalınırsa yara izlerinin geçmesi çok zordur. Bu yüzden, özellikle de meydana gelen yaralanma derinse mutlaka tıbbi yardım alınmalıdır.

  Yara İzlerine Ne İyi Gelir?

  İnternette yara izlerine iyi geldiği iddia edilen pek çok yöntem vardır. Ancak bu yöntemlerin neredeyse hiçbiri fark edilir bir etki yaratmazlar. Yara izleri ancak estetik cerrahi uzmanları tarafından gerçekleştirilen uygulamalar sayesinde, etkili bir şekilde tedavi edilebilir.

  Yaranın İz Bırakmaması İçin Ne Yapılmalı?

  Yaranın iz bırakmaması için bir an önce yaraya müdahale edilmelidir. Bölgedeki kanama durdurulmalı, yaralanmanın meydana geldiği bölge, açık yaralar için uygun bir solüsyon ile temizlenmelidir. Eğer yaralanmanın boyutu ve derinliği fazla ise mutlaka hastaneye gidilmelidir. 

  Yara İzi Tedavisi Bolu Ne Kadar Sürer?

  Yara izi tedavisi, tedavi için seçilen uygulamanın türüne göre farklı sürelerde tamamlanabilir. Yara izi tedavisinde, lazer uygulamalarına, ufak cerrahi işlemlere, PRP tedavisine, gençlik aşısına ve daha pek çok uygulamaya başvurulabilmektedir. Bu uygulamaların çoğunluğu yarım saat gibi kısa bir sürede tamamlanmaktadır.

  Yara İzi Tedavisi Bolu Nasıl Yapılır?

  Yara izi tedavisinde öncelikle cildin sağlıklı bir şekilde iyilşebilmesi için gençlik aşısı ve PRP tedavisi gibi uygulamalara başvurulmaktadır. Bu gibi uygulamalar cildin iyileşme mekanizmalarını destekler. Kolajen sentezini arttırır ve cildin hızlı bir şekilde onarılmasını sağlarlar. Eğer yara çoktan iyileşmiş ve geriye yara izi kalmışsa bu gibi uygulamalara ek olarak çeşitli aşındırma işlemleri yapılabilir. Bu işlemler sırasında lazer uygulamaları veya fiziksel aşındırma teknikleri tercih edilebilir. Bahsi geçen uygulamalar, cilt yüzeyindeki yara izini aşındırır, cildin yeniden bir iyileşme sürecine girmesini sağlarlar. Böylece yaraların görünürlükleri büyük oranda azaltılır. Bazı geniş yara izleri için özel cerrahi müdahalelere de başvurmak mümkündür. Doktorunuz, sahip olduğunuz yaranın boyutuna ve türüne göre size özel bir tedavi planlaması hazırlayacaktır. 

  Bolu Yara İzi Tedavisi Fiyatları 2023

  Bolu yara izi tedavisi fiyatları, uygulamanın hangi yöntemle yapıldığına göre belirlenir. Bolu yara izi tedavisi ücreti hakkında bilgi almak için bizi arayabilir; detaylı bir görüşme içinse Op. Dr. Elif Akbay’dan randevu alabilirsiniz.